Rīgas pilī muzejs tiks atvērts 2024. gada rudenī – apmeklētājiem būs iespēja apskatīt rekonstruētās telpas un apmeklēt pasākumus.
2025. gada rudenī muzejs pilnībā atgriezīsies pilī un aicinās uz jaunām ekspozīcijām un izstādēm.
LNVM atgriešanās Rīgas pils kastelas atjaunotajā daļā iedalīta trīs posmos: iepazīšanās (2024. gada rudens), iekārtošanās (2025. gada pirmā puse) un atklāšanās (no 2025. gada rudens).
Pirmajā posmā šī gada rudenī apmeklētājiem tiks piedāvāts iepazīt restaurētās pils unikālās telpas, toskait velvju pagrabu, kapelu, ēdamzāli jeb remteri, un apskatīt vairākas ekspresizstādes: vienā varēs aplūkot restaurācijas darbu un arheoloģiskās izpētes laikā iegūtos atradumus – pils dažādu posmu vēstures lieciniekus, savukārt citā ar fotogrāfiju starpniecību būs iespēja salīdzināt, kādas pārvērtības nesenā rekonstrukcija un restaurācija ienesusi pils kastelas D korpusā. Patstāvīgi izzināt pils telpas piedāvās īpašs apskates maršruts. Tāpat muzejs aicinās uz ekskursijām, nodarbībām, lekcijām, rīkos Lāčplēša dienas un valsts svētku atzīmēšanas pasākumus un citas norises, par kurām detalizētāk muzejs informēs, sākot rudens sezonu.
2025. gada pirmajā pusē notiks ekspozīciju “Livonijas pilis”, “Rīgas pils vēsture”, “Sakrālā māksla” un “Straumējot laiku” iekārtošana, lai gada nogalē muzejs varētu pilnībā atklāties jaunā, mūsdienīgā veidolā.
2023. gada jūnijā un jūlijā tika izsludināti trīs metu konkursi, kuros muzejs aicināja pieteikties plašu mākslinieku, dizaineru, arhitektu loku, minimāli ierobežojot dažādas konkursa formālās prasības. Piedāvājumus vērtēja žūrija, kurā bija LNVM pārstāvji, Kultūras ministrijas Arhīvu, bibliotēku un muzeju nodaļas vadītāja vietniece Daina Ratniece, muzeju nozari pārstāvēja Solvita Vība (Latvijas Okupācijas muzeja direktore) un Laura Lūse (Rundāles pils muzeja direktore), piedāvājumus Rīgas pils kastelas telpu kontekstā palīdzēja izvērtēt kastelas rekonstrukcijas projekta restaurācijas daļas vadītāja Ilona Markuse, savukārt no mūsdienu dizaina un arhitektūras skatupunkta piedāvājumus vērtēja arhitekte un LMA vieslektore Zane Tetere-Šulce.
Kā pirmais noslēdzās metu konkurss ekspozīcijas “Livonijas pilis” iekārtošanai kastelas D korpusa pagrabā. Plašāk: http://lnvm.lv/?p=22196
21. augustā tika izvērtēti arī pils 4. stāvā paredzētās Latvijas vēstures pārskata izstādes “Straumējot laiku” dizaina metu piedāvājumi. Plašāk: http://lnvm.lv/?p=22674
Trešais metu konkurss ekspozīciju “Sakrālā māksla” un “Rīgas pils vēsture” iekārtošanai noslēdzās 31. augustā. 13. septembrī tika noskaidroti žūrijas vērtējumā labākie dizaina un tehniskās projektēšanas piedāvājumu autori. Plašāk: http://lnvm.lv/?p=22751
Septembrī izsludināts arī metu konkursu LNVM zīmola vizuālās identitātes un tās atvasināto produktu izstrādei. Plašāk: http://lnvm.lv/?p=22135
Vairāk par Rīgas pils ekspozīciju dizaina konkursa rezultātiem: http://lnvm.lv/?p=23014
Plašāk par LNVM zīmola vizuālās identitātes metu konkursa rezultātiem: http://lnvm.lv/?p=23616
Jaunās ekspozīcijas plānots pabeigt 2025. gadā.
Latvijas Nacionālais vēstures muzejs Rīgas pilī 1920 – 2013 un nākotnes perspektīvas (06.02.2021.)
Rīgas pils kastelas daļā likts vēstījums nākamībai (12.05.2021.)
Sabiedrībai tiek piedāvāta iespēja video 3D tūrē izstaigāt būtiskākās topošās atjaunotās pils daļas:
2021. gada 26. novembrī muzejs rīkoja Rīgas pils vēsturei un arhitektūrai veltītu semināru, kas iedibināja tradīciju veltīt muzeja vēsturiskajai mājvietai seminārus, konferences un citus pasākumus, lai mērķtiecīgi atklātu Rīgas pils arhitektūras un vēstures daudzslāņainību, diskutētu par neskaidrajiem pētnieciskajiem jautājumiem.
Seminārā piedalījās arheologi, vēsturnieki, arhitekti, mākslas un arhitektūras vēsturnieki, kuri pētījuši vai patlaban ir aktīvi iesaistīti Rīgas pils izpētē un padziļina mūsu izpratni par šo starptautiski nozīmīgo mantojuma objektu. Referentu vidū gan LNVM pētnieki (Arnis Radiņš, Anita Meinarte, Jānis Ciglis, Mārtiņš Vāveris), gan arī citi pils izpētes un atjaunošanas procesā iesaistītie speciālisti (arhitekti Arturs Lapiņš un Pēteris Blūms, arhitekts un būvpētnieks Ilmārs Dirveiks), kuru priekšlasījumu tematiskajā lokā gan Rīgas pils izpētes avoti un historiogrāfija, būvvēsture un arheoloģisko atradumu interpretācija, gan pils ikonogrāfija un atsevišķu ar pili saistītu vēsturisko notikumu izpēte.
Turpinot 2021. gadā aizsākto tradīciju, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs 2022. gada 30. novembrī rīkoja semināru “Rīgas pils vēsture un arhitektūra”, kas veltīts muzeja vēsturiskās mājvietas arhitektoniskās un arheoloģiskās izpētes problēmām, kā arī dažādām pils vēstures tēmām un attīstības posmiem.
Muzejs pēc pāris gadiem gatavojas atgriezties daļēji atjaunotajā Rīgas pilī, tāpēc apmainīties ar idejām un pētnieciskiem secinājumiem dažādu jomu pētnieku starpā ir īpaši vērtīgi.
Semināra dalībnieku vidū Dr. arch. Ilmārs Dirveiks, kurš referēja par krāsni Rīgas pils dienvidu korpusā, Dr. art. Artūrs Lapiņš, kurš iepazīstināja ar Rīgas pils un citu viduslaiku piļu 3D modeļa izstrādes projektu. Restauratore Madara Rasiņa stāstīja par Rīgas pils kapelas un remtera (ēdamzāles) restaurācijas laikā atklātajiem sienas gleznojumiem, LNVM arheoloģe Ilze Mālkalniete iepazīstināja ar Rīgas pilī atrastajiem krāšņu podiņiem, bet LNVM Arheoloģijas departamenta vadītājs Jānis Ciglis – ar Rīgas pili 17. gadsimta plānos. LNVM seminārā pārstāvēja arī mākslas vēsturniece Anita Meinarte ar stāstu par Rīgu, Daugavgrīvu un Rīgas pili Džakomo Lauro jaunatrastās 17. gadsimta gravīrās, savukārt LNVM direktora vietnieks zinātniskajā darbā Dr. hist. Toms Ķikuts referēja par Valsts prezidenta Kārļa Ulmaņa mantu likteni pilī 2. pasaules kara laikā.
Ar ziņojumu par Rīgas pils celtniecību 1497.–1515. gadā seminārā viesojās arī ievērojamais Prūsijas un Livonijas piļu pētnieks Dr. Kristofers Hermans un arhitektūras vēstures pētniece Dr. Agnese Bergholde-Volfa, bet Ķīles universitātes doktorante Rūta Brusbārde stāstīja par Rīgas rāti, rīdziniekiem un Rīgas pili viņu priekšstatos.
Semināra 1. daļas ieraksts:
Semināra 2. daļas ieraksts:
2023. gada 1. decembrī Latvijas Nacionālais vēstures muzejs rīkoja ikgadējo rudens semināru, kas veltīts muzeja vēsturiskās mājvietas – Rīgas pils – vēsturei un arhitektūrai.
Rīgas pils daudzslāņainā arhitektūra un būvvēsture, pilī risinājušies vēsturiskie notikumi un tajā virzītie procesi, kas ietekmējuši visu Latvijas un Baltijas vēsturi, ir plašs un daudzveidīgs darba lauks pētniekiem. Tādēļ trešajā seminārā “Rīgas pils vēsture un arhitektūra”, dažādus Rīgas pils vēstures slāņus no 14. līdz pat 20. gadsimtam klausītājiem priekšā stādīja dažādu jomu pētnieki.
Divu ievērojamu Livonijas vēstures pārzinātāju Dr. hist. Andra Levāna un Dr. hist. Ilgvara Misāna interpretācijā bija dzirdams skaidrojums par Rīgas pils vietu un lomu vācu ordeņa attiecībās ar Rīgas pilsētu un citiem Livonijas politiskajiem spēkiem. Dr. arch. Ilmārs Dirveiks, kā ik gadu, dalījās pārdomās par nozīmīgiem pils būvvēstures jautājumiem, bet unikālu iespēju uzklausīt jaunus datus, kas varētu papildināt priekšstatu par pils būvvēsturi, sniedza dendrohronologa Dr. biol. Māra Zundes priekšlasījums par dažādu Rīgas pils telpu koka būvdetaļu datēšanu.
Semināra 1. daļas ieraksts:
Semināra 2. daļas ieraksts: