UNESCO programma „Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālais reģistrs
802 FOTONEGATĪVI NO LNVM KRĀJUMA IEKĻAUTI UNESCO PROGRAMMAS „PASAULES ATMIŅA” LATVIJAS NACIONĀLAJĀ REĢISTRĀ
2013. gada 12. decembrī UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā tika iekļauti 802 fotonegatīvi no Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Vēstures departamenta Fotonegatīvu krājuma. Uzņēmumi izdarīti Izglītības ministrijas Pieminekļu valdes organizēto etnogrāfisko ekspedīciju laikā no 1924. līdz 1931. gadam. Tā ir vienīgā autentiskā fotonegatīvu kolekcija, kas atspoguļo mērķtiecīgi un objektīvi veidotu vizuālu
liecību dokumentāciju par latviešu tradicionālo dzīvesveidu 20. gadsimta sākumā, īpaši fiksējot valstij vēsturiski izšķirošu laiku Agrārās reformas realizācijas periodā. Pieminekļu valde arheoloģiskās, arhitektoniskās un etnogrāfiskās ekspedīcijas plānveidīgi organizēja katru vasaru no 1924. līdz 1944. gadam.
Kolekcija ir unikāla ne vien Latvijas, bet arī visas pasaules kontekstā kā kvalitatīvs un profesionāls piemērs šādu pētījumu veikšanā. Kopumā šo gadu laikā uzņemti apmēram 53 600 fotonegatīvi. Nominētie fotonegatīvi apskatāmi Nacionālajā muzeju krājuma kopkatalogā nmkk.lv
LATVIJAS NACIONĀLAJĀ REĢISTRĀ IEKĻAUTAS „SIBĪRIJAS VĒSTULES UZ BĒRZA TĀSS”
UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā iekļauta Tukuma muzeja nominācija „Sibīrijas vēstules uz bērza tāss” , kuras laikā no 1941. līdz 1956. gadam tuviniekiem sūtījuši represētie Latvijas un Lietuvas iedzīvotāji no ieslodzījuma nometnēm vai nometinājuma vietām. 2013. gadā nominācija tika papildināta ar 24 vēstulēm. Unikālo vēstures mantojumu – kopskaitā 43 vēstules glabā 8 Latvijas muzeji: Tukuma muzejs, Aizkraukles vēstures un mākslas muzejs, Daugavas muzejs, Latvijas Okupācijas muzejs, Madonas Novadpētniecības un mākslas muzeju, Rakstniecības un mūzikas muzejs, Talsu novada muzejs, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs.
No Latvijas Nacionālā vēstures muzeja krājuma nominācijā ir iekļautas divas vēstules, kuras 1947. un 1948. gadā no KPFSR Molotovas (Permas) apgabala Kizelas labošanas darbu nometnes mātei uz Rīgu sūtījis Ernests Adrians Albinors Ķirķis (1913 – 1985). Vēstules, fotogrāfijas un dokumentus, kas atspoguļo E. Ķirķa dzīvesstāstu, muzejam dāvinājusi viņa attāla radiniece, ilggadējā Latvijas Nacionālā vēstures muzeja darbiniece, numismāte Velta Zobiņa (1925-2010).
1947. gada 23. maijā rakstītā apsveikuma teksts:
„Priecīgus vasaras svētkus,
Mīļo māmiņ,
Novēlu no sirds Tev. Tavs dēls,
Kurš atrodās tāļu tāļu no Tevis,
Bet klusībā Tevi, mīļo māmiņ
Atcerās vienmēr un visur.
Ko dara mana mīļā labā vecā sirmā zelta māmiņa.
Vēl Ernests Urālos”
1948. gada maijā rakstītās vēstules teksts:
„Dzīve ir jauka, skaista,
Un interesanta bijusi.
Dzīvē ir daudz piedzīvojumi
Un atmiņas palikušas.
Gan sliktas, gan labas,
Bet visinteresantākā un vēl drīza
Dzīves nenodzīvotā,
Atlikušā daļa.”
Vēstules, fotogrāfijas un dokumentus, kas atspoguļo E. Ķirķa dzīvesstāstu, muzejam dāvinājusi viņa attāla radiniece, ilggadējā Latvijas Nacionālā vēstures muzeja darbiniece, numismāte Velta Zobiņa (1925-2010).
–
–
Attēlu anotācijas:
1. Ernesta Ķirķa darinātā apsveikuma kartīte uz bērza tāss. Sūtīta mātei uz Rīgu no KPFSR Molotovas (Permas) apgabala Kizelas labošanas darbu nometnes. 1947. gads 23. maijs. Inv. Nr. CVVM 230016
2. Ernesta Ķirķa darinātā apsveikuma kartīte uz bērza tāss. Sūtīta mātei uz Rīgu no KPFSR Molotovas (Permas) apgabala Kizelas labošanas darbu nometnes. 1948. gada maijs. Inv. Nr. CVVM 230021
UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” starptautiskā reģistra nominācija “Baltijas ceļš – cilvēku ķēde trīs valstu vienotiem centieniem pēc brīvības”
Nozīmīgākie Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Tautas frontes muzeja nodaļas kolekcijas priekšmeti ir materiāli par Baltijas ceļu, kas 2009. gadā tika iekļauti UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” starptautiskā reģistra nominācijā “Baltijas ceļš – cilvēku ķēde trīs valstu vienotiem centieniem pēc brīvības”.
Akcijas “Baltijas ceļš” dalībnieki uz Vidzemes šosejas pie Rīgas. 1989. gada 23. augusts. Fotogrāfe Irēna Caunīte.