Latvijas vēstures ekspozīcija un tematiskās izstādes Brīvības bulvārī 32 būs skatāmas vēl tikai līdz maija beigām, tāpēc šajos mēnešos Latvijas Nacionālais vēstures muzejs aicinās tās iepazīt vai atgriezties tajās vēlreiz, rīkojot ekskursijas muzeja speciālistu vadībā.
13. janvārī 12.00 Brīvības bulvārī 32 notiks ekskursija izstādē “Nauda Latvijā”. Muzeja Numismātikas nodaļas pētnieks Mārtiņš Vāveris izstādē “Nauda Latvijā” stāstīs par naudas ceļiem Latvijas teritorijā dažādos laikos.
Izstāde “Nauda Latvijā” vēsta par maiņas sakariem, naudas lietošanas un izgatavošanas vēsturi Latvijas teritorijā no 1.–4. gadsimtā kalto romiešu monētu ienākšanas līdz pat 21. gadsimta otrajai desmitgadei, kad nacionālā valūta – lats – 2014. gadā tika nomainīta ar eiro.
Izstādē varam uzzināt dažādus faktus – gan to, ka senākās romiešu bronzas monētas Latvijas teritorijā augstu vērtēja kā bronzas ieguves avotu, gan to, ka 8.–10. gadsimtā no Austrumiem ienākušos sudraba arābu kufiskos dirhēmus un 11.–12. gadsimtā no Rietumeiropas atvestos sudraba denārus lietoja kā svara naudu. Zīmīgs ir arī fakts, ka vēlāko gadsimtu dramatisko politisko pārmaiņu apstākļos Rīgas pilsēta un osta tomēr vienmēr saglabājusi savu svarīgo lomu reģiona tirdzniecībā, tāpēc tur gadsimtiem ilgi tikušas lietotas lielās sudraba starptautiskās tirdzniecības monētas – dālderi – un zelta tirdzniecības monētas – dukāti.
Tāpat iespējams izsekot Latvijas nacionālās valūtas lata izveidei, darbības apturēšanai un atgūšanai, apskatīt gan Latvijas Bankas mūsdienās emitētās naudas zīmes un apgrozības monētas, gan arī starptautiski augstu novērtētas, interesantas un mākslinieciski nozīmīgas kolekciju un piemiņas monētas, ko Latvijas Banka turpina izdot pēc pievienošanās eirozonai, atgādinot par Latvijas nacionālajām un kultūras vērtībām.
Ekskursijās izstādē “Nauda Latvijā” 13. janvārī 12.00 (dalības maksa – ieejas biļete muzejā). Nākamā ekskursija – 23. janvārī 17.30 (ieeja – bez maksas).
Plašāk par izstādi: http://lnvm.lv/?p=843