Vēstures departamentā ir ap 273 000 glabāšanas vienību: dokumenti, kartes, atklātnes, grāmatas, fotogrāfijas, fotonegatīvi, sadzīves priekšmeti, tekstilijas, sakrālā māksla, grafika, gleznas u.c., kas aptver laika posmu no 14. gs. līdz mūsdienām. Departamentā glabājas kolekcijas, kas dokumentē trimdas latviešu dzīvi, 1941. un 1949. gada represijas un latviešu dzīvi izsūtījumā, skolu vēsturi Latvijā.
Izcila kolekcija ir 14.–19. gs. baznīcu koka skulptūras, 14.–16. gs. dokumenti, kas rakstīti uz pergamenta, A. G. Boses albums ar vairāk nekā 200 Ēveles draudzes locekļu portretiem, kas zīmēti 19. gs. vidū, 17.–18. gs. Kurzemes hercogu un vietējās muižniecības portreti, 1890.–1910. gadā tapis dabaszinātnieka un ģeogrāfa O. E. Šmita materiālu apkopojums – 65 mapes ar aprakstiem, fotogrāfijām un zīmējumiem par Latvijas kultūras, vēstures un dabas pieminekļiem. Departamenta krājumā glabājas Valsts prezidentiem Guntim Ulmanim, Vairai Vīķei-Freibergai un Valdim Zatleram oficiālo valsts vizīšu laikā pasniegtās dāvanas.
Muzeja fotonegatīvu kolekcija – ap 126 000 vienību – ir viena no lielākajām Latvijā. Tā atspoguļo Latvijas vēsturi no 19. gs. beigām līdz mūsdienām. Fotonegatīvu kolekcijas vecāko daļu veido dabaszinātnieka un ģeogrāfa O. E. Šmita uzņemtie negatīvi uz stikla platēm, kur fiksēta Latvijas kultūrainaviskā vide, arhitektūras pieminekļi un lauku sadzīves ainas. Unikāli ir Pieminekļu valdes 20. gs. 20.–40. gadu etnogrāfiskajās ekspedīcijās tapušie negatīvi uz stikla platēm par zemnieku un lauku amatnieku sadzīvi, darbarīkiem un darba paņēmieniem. Īpaša kolekcijas daļa ir fotonegatīvi par Latvijas arheoloģisko pieminekļu un arheoloģisko izrakumu vēsturi no 20. gs. 30. gadiem līdz mūsdienām. Fotonegatīvu kolekciju nepārtraukti papildina Latvijas ainavu, politiskās vēstures un kultūras notikumu fiksācijas materiāli.
Vēstures departaments
Departamenta vadītāja Inta Robežniece
Tālr. 67212466
inta.robezniece@lnvm.lv
vesture@lnvm.lv